mbps co to znaczy

Mbps co to znaczy – Mbps a MB/s różnice – Kalkulator

Internet

Planujesz podpisać umowę na internet, ale zastanawiasz się, co oznaczają te liczby, które widzisz na ofertach operatorów: 100 Mbps, 500 Mbps, a może nawet 1 Gbps? Czy wiesz, że te oznaczenia dotyczą szybkości transferu danych? Ale co to są właściwie te bity i baiti (ang. bits i bytes)? Odpowiedź może być kluczowa, jeśli chcesz dokonać świadomego wyboru usługi internetowej. W tej krótkiej analizie przyjrzymy się bliżej różnicy między Mbps a MB/s oraz omówimy, jak możemy użyć prostego kalkulatora do przeliczenia Mbps a MB/s.

Mbps – Co to znaczy?

Mbps to skrót od megabitów na sekundę (z ang. Megabytes per second). Jest to jednostka używana do określania szybkości przepływu danych w sieciach komputerowych i transferu danych przez łącza internetowe.

Megabit to jednostka informacji równa 1 000 000 bitów.

Szybkość transferu danych wyrażana w Mbps mierzy, ile megabitów danych może być przesłanych lub pobranych w ciągu jednej sekundy przez łącze internetowe lub sieć komputerową.

Jest to istotny parametr przy wyborze planu internetowego, ponieważ wpływa na prędkość przeglądania stron internetowych, pobieranie plików, oglądanie strumieniowych treści wideo oraz wydajność innych aplikacji internetowych.

Im wyższa wartość Mbps, tym szybsze połączenie internetowe.

Mbps różne zapisy to samo znaczenie

Poprawnie, termin “Mbps” może być używany zamiennie z “Mb/s” lub “Mbit/s”, wszystkie te oznaczenia odnoszą się do tego samego pojęcia – megabitów na sekundę.

Te różne zapisy są używane przez różne źródła lub standardy, ale wszystkie wyrażają szybkość przesyłania danych w megabitach na sekundę.

Czasami możemy również spotkać się z zapisem “Mbit/s”, gdzie “M” oznacza mega (1 milion) i “bit/s” to jednostka informacji na sekundę, co również odnosi się do tej samej koncepcji.

W praktyce, te zapisy są równoważne i używane zgodnie z preferencjami lub konwencjami stosowanymi w danym środowisku.

Mbps a MB – Jaka jest różnica?

Mbps oznacza megabity na sekundę, gdzie “mega” oznacza 1 000 000 (10^6) i “bit” to najmniejsza jednostka informacji w systemach komputerowych.

Jest to jednostka używana do mierzenia szybkości transferu danych, czyli ile megabitów danych może być przesłanych lub pobranych w ciągu jednej sekundy przez łącze internetowe lub sieć komputerową.

Z kolei MB to skrót od megabajtów, gdzie “mega” oznacza również 1 000 000 (10^6), ale tym razem “bajt” to jednostka większa niż bit, równa 8 bitom. Megabajt zawiera więc 8 razy więcej danych niż megabit.

W kontekście pamięci komputerowej i przechowywania danych, jednostki takie jak kilobajty (KB), megabajty (MB), gigabajty (GB) itd., są często używane w potędze dwójki (czyli jako 2^10 = 1024), a nie jako 10^3 (czyli 1000). Jest to związane z podstawami systemu dwójkowego, który jest wykorzystywany w komputerach.

Jednakże, w kontekście transferu danych przez sieci komputerowe, standardowo używana jest skala dziesiętna, więc 1 megabit to dokładnie 1 000 000 bitów.

Przykład:

Gdy mówimy o prędkości internetu 100 Mbps, oznacza to, że łącze może przesyłać 100 megabitów danych na sekundę, podczas gdy plik o rozmiarze 10 MB zajmuje 10 megabajtów pamięci.

Zapamiętaj:

  • Megabity (Mb) – prędkość internetu,
  • Magabajty – rozmiar plików.

Aby przeliczyć megabity na megabajty, musimy pamiętać o tym, że 1 bajt to 8 bitów. Dlatego możemy użyć następującego równania:

  • 1 megabit (Mb)=1/8 megabajta (MB)

Jeśli mamy na przykład prędkość internetu równą 100 megabitów na sekundę (100 Mbps), możemy obliczyć, ile to jest w megabajtach na sekundę (MB/s):

  • 100 Mbps=100 × 1/8 MB/s=12.5 MB/s

Więc 100 megabitów na sekundę to równowartość 12.5 megabajtów na sekundę.

Prędkość (Mb/s)Prędkość (MB/s)
10,125
20,25
50,625
81
101,25
506,25
10012,5
25031,25
50062,5
1000125

Kalkulator Mbps na MB/s

Dlaczego prędkość internetu podaje się w Mbps?

W sieciach telekomunikacyjnych, takich jak sieci szerokopasmowe (np. DSL, kable, światłowody), prędkości transferu danych są zazwyczaj mierzone i wyrażane w megabitach na sekundę. Jest to powszechna konwencja w branży telekomunikacyjnej.

Wyrażając prędkość w Mbps, często otrzymujemy liczby bardziej zrozumiałe dla przeciętnego użytkownika. Na przykład, prędkość 100 Mbps jest łatwiejsza do zrozumienia niż 12,5 megabajta na sekundę (MB/s).

Wartości wyrażone w Mbps są często łatwiejsze do porównania i analizy.

Można pod to podciągnąć jeszcze marketing (łatwiej sprzedać coś czego jest więcej), ale gdy ustalano światowy standard pomiaru raczej nikt o tym nie myślał.

Z punktu widzenia czysto technicznego nie ma żadnych przesłanek uzasadniających przekazywanie informacji o prędkości łącz w Mbps.

Czy Mbps zawsze jest stałe?

W ramach umowy z operatorem internetu możesz mieć określoną gwarantowaną prędkość, która powinna być dostępna większość czasu.

Jednakże, niektóre umowy mogą zawierać klauzule dotyczące “prędkości do” (ang. up to), co oznacza, że faktyczna prędkość może być zmienna w zależności od obciążenia sieci, warunków pogodowych, itp.

Jeśli wiele osób w Twoim regionie korzysta z sieci w tym samym czasie, może to wpłynąć na prędkość internetu. W godzinach szczytu lub podczas dużych wydarzeń online, prędkość internetu może być niższa niż w innych godzinach.

Prędkość internetu może być również zależna od technologii łącza, jaką masz w domu. Na przykład, łącza kablowe lub światłowodowe mogą oferować stabilniejsze prędkości niż łącza DSL lub satelitarne.

Zakłócenia elektromagnetyczne, złe warunki pogodowe (np. burze) lub uszkodzenia infrastruktury mogą czasami wpływać na stabilność i prędkość internetu.

Sprzęt sieciowy, tak jak router, może wpływać na prędkość internetu. Starsze routery mogą nie być w stanie obsłużyć wyższych prędkości internetu, a niektóre ustawienia routera mogą prowadzić do utraty prędkości.

Jak sprawdzić Mbps swojego łącza?

jak sprawdzic mbps

Niektórzy dostawcy usług internetowych oferują swoje własne narzędzia do pomiaru prędkości internetu. Sprawdź stronę internetową swojego dostawcy lub skontaktuj się z ich obsługą klienta, aby dowiedzieć się, czy mają takie narzędzie.

Jeśli nie znajdujesz takiej opcji skorzystaj z Speedtest.net lub podobnych stron. To jedno z najbardziej popularnych narzędzi do pomiaru prędkości internetu.

  1. Odwiedź witrynę Speedtest.net
  2. kliknij przycisk “Rozpocznij test”.

Narzędzie automatycznie zidentyfikuje twoją lokalizację i wykona test prędkości internetu, pokazując prędkości pobierania i przesyłania danych w Mbps.

Ile Mbps ma średnio internet w Polsce?

Średnia prędkość internetu w Polsce w drugiej połowie 2022 roku wynosiła 38,9 Mbps w obszarze prędkości pobierania danych.

KategoriaŚrednia prędkość (Mbps)Miejsce w Europie
Pobieranie danych38,920.
Wysyłanie danych21,615.

Nie są to rewelacyjne wyniki, niemniej ceny i dostępność do szybki łącz internetowych sprawiają, że średnia szybkość internetu stale rośnie.

Ile Mbps to wystarczająco?

Przy oglądaniu filmów lub programów telewizyjnych w jakości HD lub 4K, zaleca się przynajmniej 25 Mbps na jeden strumień wideo. Dla wielu użytkowników oglądających jednocześnie lub wymagających wysokiej jakości strumieniowania, potrzebna będzie wyższa prędkość.

Obecnie większość operatorów oferuje internet zaczynający się od 300 Mb/s co w zupełności wystarczy do oglądania filmów czy grania w gry online.